Funkcjonalności, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu bądź jego ustalonej części w odniesieniu do stanu zapalnego, urazu albo zmian nowotworowych. Pacjent w trakcie badania spoczywa w wąskim tunelu automatu. Kiedy wypada zrobić rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, dodatkowo również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie powyższe badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając szanse na prawidłową diagnozę a następnie skuteczne terapie.
Ogromnym plusem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych obrazów z racji chociażby podania kontrastów i przglądania ciała pod kilkoma wymiarami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego wybrane organy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak multinarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian nowotworowych, przerzutów ale również analizie dużych urazów, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób ma również wady. Przede wszystkim może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie bez ruchu co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego bardzo ważnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce do dziś oczekuje się dość długo. Szybciej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie bądź USG. Istnieje opcja wykonania MRI odpłatnie, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie alergie.

Wskazania do rezonansu

Po przeprowadzeniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest diagnozowanie chorób układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa pomocny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu rozmowy.
Na samo badanie należy przyjść w wygodnym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale zażywanych leków.

W jaki sposób działa MRI?

W trakcie badania pacjent przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem emituje fale radiowe które na trasie uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje dane o strukturze organizmu, opracować dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w nagrodę daje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla chorych z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego tak istotny okazuje się wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem bądź zabiegiem.