USG nerek po raz pierwszy – jak się przygotować do badania?

Choć badanie USG nerek wykorzystywane jest od dawna, to nadal wiele osób nie wie, jak się do niego należy do niego przygotować. Szczególnie dotyczy to osób, które usg nerek warszawa wykonują po raz pierwszy. Ty również zaliczasz się do takich osób? W takim razie zajrzyj do poniższego tekstu, gdyż może dostarczyć Ci cennych wskazówek.

USG nerek – co to za badanie? 

USG nerek to badanie diagnostyczne, które polega na obrazowaniu nerek za pomocą fal ultradźwiękowych. USG nerek to badanie nieinwazyjne i bezpieczne, które w dodatku bardzo łatwo się wykonuje. Dla osób, które muszą się jemu poddać to znak, że nie mają żadnych powodów do zmartwień, czy stresu. USG nerek wykonywane jest to, by sprawdzić stan nerek, wykryć w porę jakieś nieprawidłowości, czy schorzenia i podjąć leczeni. Jednak to nie wszystko, ponieważ https://urolog-warszawa.pl/badanie-usg-nerek/ może być dobrą profilaktyką, dlatego zaleca się, by tego typu badania wykonywać od czasu do czasu.

USG nerek – jak się należy przygotować?

Przygotowanie do USG nerek najczęściej rozpoczyna się na dzień przed badaniem. Ze względu na to, że nerki znajdują się w sąsiedztwie układu moczowego z jelitami, zaleca się zachowanie lekkostrawnej diety, która nie jest bogata w produkty wzdymające. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się dieta półpłynna. Co ważne, na USG nerek nie ma konieczność, by przychodzić na czczo, co jednak nie oznacza, że możemy jeść do woli. Warto zachować umiar, bo zbyt duża ilość treści pokarmowej w żołądku może utrudnić wykonanie badania i będzie trzeba je powtórzyć. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak się dobrze przygotować, to lepiej zrezygnować z jedzenia na 6 godzin przed badaniem. Aby można była prawidłowo ocenić pęcherz moczowy powinien być on pełny, w związku z tym należy na co najmniej godzinę przed badaniem wypić około 1,5 l niegazowanej wody. Z reguły nie ma też przeciwwskazań do tego, by osoby, które przyjmują stałe leki, musiały z nich rezygnować. Jeśli nie mam pewności, zawsze warto się skonsultować wcześniej.