Niemożność utrzymania moczu

Nietrzymanie moczu lub ZUM są bardzo częste u osób po trzydziestce i starszych. Dotyka około 6% wszystkich dorosłych, a większość ludzi nie wie o tym, chyba że doświadczają infekcji dróg moczowych. Infekcja dróg moczowych jest spowodowana podrażnieniem i stanem zapalnym dróg moczowych oraz rozwojem bakterii. Typowym objawem ZUM jest ciągła potrzeba oddania moczu, która nie ustępuje. Nietrzymanie moczu jest zwykle spowodowane słabym zwieraczem i kontrolą pęcherza.

Miliony Amerykanów, więcej niż 1 na 4 kobiety i 1 na 10 mężczyzn, doświadczają objawów nietrzymania moczu w pewnym momencie swojego życia. Może to być spowodowane wieloma różnymi przyczynami. Z biegiem czasu pęcherz staje się słabszy i jest mniej odporny na przepływ moczu. W rezultacie pęcherz nie może pomieścić takiej ilości moczu, jak kiedyś, co prowadzi do mimowolnego wycieku moczu. Drogi moczowe mogą ulec podrażnieniu, więc w przypadku wycieku moczu może wystąpić ból.

Nietrzymanie moczu, jeśli nie jest leczone, może prowadzić do infekcji, a nawet niewydolności nerek. Jeśli nie masz pewności, czy masz nietrzymanie moczu, skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę. Mogą użyć cewnika moczowego, aby zajrzeć do pęcherza i ustalić, czy jest jakaś blokada. Jeśli cewnik wykryje blokadę, lekarz może zalecić inwazyjną procedurę chirurgiczną w celu usunięcia blokady i zmniejszenia ciśnienia. Jeśli blokada nie jest zbyt duża, https://urolog-warszawa.pl/kamica-ukladu-moczowego/ zabieg chirurgiczny może wystarczyć, aby wyeliminować ból, ale jeśli jest zbyt duży i ciężki, może być konieczne przyjmowanie leków i noszenie podkładki ochronnej do końca życia.

Istnieje kilka metod leczenia nietrzymania moczu. Leki mogą pomóc obniżyć częstość i nasilenie choroby. Możesz również używać spodni dla osób nietrzymających moczu, ochraniaczy lub innych akcesoriów, aby zapobiec dalszym obrażeniom i zakłopotaniu.

Dostępnych jest kilka urządzeń,

które pomagają zmniejszyć lub wyeliminować skutki wycieku moczu. Poduszki uretanowe zapewniają przyczepność do dolnej części brzucha i dolnej części miednicy, pomagając kontrolować mocz. Nadmuchiwane pieluchy mają za zadanie zapewnić wsparcie i wchłonąć przepływ moczu. Niektóre produkty do inkontynencji mogą również zawierać specjalną bieliznę chłonną, aby zmniejszyć ryzyko wycieku.

Wybrane produkty do inkontynencji będą zależeć od nasilenia i umiejscowienia twoich objawów i problemów. Aby złagodzić ból i podrażnienie, spróbuj zastosować terapię ciepłem i / lub wodą, taką jak moczenie w wannie. W przypadku infekcji pęcherza lekarze zalecają antybiotyki.

Używanie produktu do inkontynencji może zmniejszyć objawy i prawdopodobieństwo infekcji. Dostępne są wkładki do nietrzymania moczu i chłonne majtki, które pomagają wchłaniać mocz z pęcherza, pomagając w utrzymaniu pęcherza w czystości. Nadmuchiwane pieluchy i bielizna pomogą zapobiec wyciekaniu moczu. Możesz użyć tych produktów, aby zmniejszyć wyciek moczu.

Jeśli obawiasz się nietrzymania moczu, udaj się do lekarza i poproś o sprawdzenie. Nietrzymanie moczu i infekcje mogą powodować więcej dyskomfortu niż wyleczyć. Twój lekarz może przepisać leki dostępne bez recepty. Być może będziesz potrzebować porady lekarskiej przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia, a jeśli chcesz schudnąć, skonsultuj się z dietetykiem. lub jesteś palaczem.

Nietrzymanie moczu może być krępujące, szczególnie w miejscach publicznych. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu mogą czuć się skrępowane lub zawstydzone.

Możesz mieć chorobę podstawową, taką jak choroba nerek lub wątroby, która jest przyczyną problemu nietrzymania moczu. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków lub leczenia.

Dzięki odpowiednim produktom do inkontynencji i zmianom stylu życia możesz nauczyć się radzić sobie z objawami i kontrolować je oraz unikać wstydu. Poprawi to jakość Twojego życia.

Wiele osób żyje z nietrzymaniem moczu przez lata bez konieczności leczenia. Jeśli nie szukałeś leczenia i doświadczasz przewlekłych objawów, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby poznać dostępne opcje.