Afta to rodzaj otwartego owrzodzenia, które powstaje w obrębie ust. Może pojawić się na języku, wargach a także na błonie śluzowej jamy ustnej. Są to niewielkie nadżerki o owalnym kształcie, które z wierzchu przykrywa żółtawy nalot. Choroba bardzo często ma charakter nawrotowy – nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej.

Pamiętajmy jednak, że jeśli zmiana ta pojawia się u nas częściej niż jeden raz w roku, powinniśmy udać się do lekarza i wykonać dodatkowe badania, które potwierdzą czy pojawianie się aft nie wynika z innych groźniejszych chorób towarzyszących. Afty pojawiają się najczęściej u osób w przedziale wiekowym 10-40 lat.

Afta na wardze

Jak objawia się afta?

Występujące miejscowo w ustach nadżerki mogą powodować ból oraz pieczenie. Sporadycznie występuje również podwyższona temperatura ciała oraz powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Charakterystyczne jest również otoczenie zmiany przez czerwoną obwódkę – stan zapalny. Afta może mieć rozmiar od 1mm do 2 cm, najczęściej występują jednak takie o średnicy 5 mm. Zmiany pojawiają się pojedynczo lub w większych skupiskach.

Czy jest zaraźliwa?

Afta jest wynikiem reakcji organizmu na konkretne czynniki. Może pojawić się z najróżniejszych przyczyn. Jednak nie jest zaraźliwa. W pewnym sensie może przypominać opryszczkę – ta jednak występuje na zewnątrz jamy ustnej i jest silnie zaraźliwa. Afta występuje we wnętrzu jamy ustnej i nie można się nią zarazić. https://grayseo.pl/pozycjonowanie/zachodniopomorskie/