Określenie terminu porodu ? Ginekolog Warszawa

Czy ciąża trwa 38 tygodni czy też 40? Różne kalendarze ciąży nie są tutaj zgodne i skąd w takim razie wiadomo kiedy powinien nastąpić poród?

Właściwie każdy z tych okresów jest prawdziwy, wszystko zależy po prostu od tego jaki moment uznaje się za początek ciąży. Jeżeli ma to być moment zapłodnienia ciąża powinna trwać 38 tygodni. Natomiast jeżeli „odliczanie” rozpoczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki teoretycznie oczekiwanie na dziecko będzie trwało 40 tygodni. Dla kobiety świadomość w którym momencie ciąży aktualnie się znajduje jest bardzo ważna. Po pierwsze może dowiadywać się z książek, czasopism czy Internetu na jakim aktualnie stopniu rozwoju znajduje się płód. Poza tym wie ile czasu zostało jej na przygotowanie całej wyprawki dla dziecka.

Spodziewany termin porodu można mniej więcej obliczyć samodzielnie lub nieco bardziej dokładnie za pomocą specjalnych kalkulatorów znajdujących się w Internecie. Jednak najbardziej precyzyjna pod tym względem będzie zawsze opinia ginekologa prowadzącego. Natomiast nawet jego zdanie na temat terminu porodu nie może być wiążące. Tak właściwie większość kobiet nie rodzi w wyznaczonym dniu.  Może to wynikać z faktu, że nie można z całą pewnością określić kiedy doszło do zapłodnienia. Jednak często po prostu dziecko rodzi się wcześniej lub później. Jeżeli jest tu mowa o dwóch tygodniach uznaje się, że dziecko urodziło się w odpowiednim terminie. Jeśli zaś różnica pomiędzy wyznaczonym a faktycznym terminem porodu jest większa niż dwa tygodnie mówi się o wcześniakach lub przenoszonej ciąży. W tym drugim przypadku dla bezpieczeństwa dziecka trzeba prowokować poród. Wcześniaki, które urodziły się tuż przed wyznaczonym terminem bardzo szybko nadrabiają zaległości wagowe i zdrowotne. Trochę więcej czasu zabiera to dzieciom, które pośpieszyły się ze swoimi urodzinami jeszcze bardziej. Zwykle muszą spędzić jakiś czas w inkubatorach. Wynika z tego, że przygotowań do porodu nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Najlepiej mieć spakowane rzeczy przynajmniej dwa tygodnie przed wyznaczoną datą porodu. Oczywiście wcześniej warto też zapoznać się z miejscem w którym poród będzie się odbywał i dowiedzieć się jak właściwie powinien przebiegać.