Co to jest ekologia? Pytanie na dzień ziemi . Kiedy świętujemy dzień ziemi słowo ekologia pojawia się niemal na każdym kroku – w gazetach, telewizji, radiu. Jednak co ono naprawdę znaczy?
Warto zastanowić się nad tym chwilę dłużej, ponieważ dopiero kiedy otwarcie zadamy sobie pytanie „co ekologia znaczy dla mnie”, możemy prawidłowo określić swój stosunek do samych siebie jak i do otaczającego nas świata…
Co dla Ciebie znaczy ekologia i ekologiczne życie?
To dla mnie przede wszystkim wsłuchanie się w siebie, w swoje prawdziwe potrzeby oraz sięganie do tradycyjnych, prostych rozwiązań. Nie jestem w 100% eko, bo chyba już przez sam fakt mieszkania w mieście byłoby to trudne do osiągnięcia, ale staram się wprowadzać w życie jak najwięcej ekologicznych rozwiązań. Nie kupuję tysiąca rozmaitych detergentów, bo używam głownie jednego, ekologicznego na bazie… octu. Moje dzieci nie jedzą przetworzonego, bezwartościowego jedzenia, bo zawsze w domu czeka na nie ciepły ugotowany przeze mnie obiad. Zrezygnowałam z telewizora. Bunt jest do tej pory, ale dzięki temu dzieciaki układają puzzle, rysują i robią przestrzenne konstrukcje. Wieczorem zawsze im czytam (czasami moja najmłodsza 3-letnia córka udaje, że czyta nam :)))
Staram się nie kupować dzieciom plastikowych zabawek, bo po pierwsze szybko im się nudzą, a po drugie, gdy się popsują, są do wyrzucenia i stają się śmieciem, który trudno przetworzyć. Pieczemy chleb, domową pizzę, robimy domowe słodycze. Dzieciaki oczywiście ciągnie do komputera, piszczących kolorowych zabawek i chipsów. Nie zabraniam im tego, ale staram się pokazywać różnicę i mówić co jest fajniejsze, zdrowsze i korzystniejsze dla nich.
Dagmara Skalska, Koordynatorka Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Pozytywny Egoizm.
Co dla Ciebie znaczy ekologia i ekologiczne życie?
Ekologię traktuję dość nietypowo. Wychodzę z założenia, że aby zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie, także w kontekście ekologii. Dlatego zasadnicze znaczenie ma dla mnie „ekologia wewnętrzna” I nie mam tu na myśli oszczędzania energii i segregowania śmieci (co też jest ważne), ale dbanie o swój „wewnętrzny ekosystem”.
Mówiąc „ekosystem” mam na myśli wewnętrzny świat, czyli emocje czy myśli, ale i to, co łączy nas z otoczeniem: własne ciało oraz relacje z innymi. Słowo „eko” pochodzi od „oíkos”, co z greckiego znaczy „dom”; a dom, to przestrzeń, w której czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Zatroszczmy się o to miejsce, byśmy wracali do niego z przyjemnością.
W praktyce, moje życie ekologiczne polega na: codziennym dostarczaniu sobie energii dawką ćwiczeń i dbaniu o właściwe oddychanie. Nie tracę energii na rzeczy, które mi nie służą i wiem, co w życiu jest dla mnie najważniejsze.
W ramach Kampanii Pozytywny Egoizm. Przełącz się na EkoBycie! ― którą realizujemy wspólnie z mężem― taki styl życia nazwaliśmy „EkoBycie”. Zrobiliśmy to celowo. Przewrotnie. Chcemy rzucić wyzwanie wszystkim tym, którzy dbają o „ekologię”, czyli zewnętrzne środowisko jednak nie szanują siebie samych i bez oporów zaśmiecają własne wnętrze.
dr. Tomasz Skalski, Koordynator merytoryczny Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej
Co dla Ciebie znaczy ekologia i ekologiczne życie?
Ekologiczność, jak ją obecnie rozumiem, nie polega tylko na dbaniu o trawniki, sortowaniu śmieci czy oszczędzaniu wody i energii. Polega na przeniesieniu uwagi z zewnątrz (kariera, pieniądze, opinie ludzi, otoczenie fizyczne) na siebie i własną relację z otoczeniem!
Nazwałem to Pozytywnym Egoizmem – poznawaniem samego siebie i budowaniem poczucia życiowego „ugruntowania” od środka, zamiast od zewnątrz. Porządkowanie i poprawianie świata nie może się udać, jeśli w Twoim życiu panuje bałagan. Budowa mniej toksycznego świata musi zacząć się od usunięcia toksyn z Twojego wnętrza. I to zarówno dosłownie, jak metaforycznie: toksyczne myśli, emocje i relacje wyrządzają, bowiem zło równie skutecznie, co chemikalia.
Jak wygląda moje ekologiczne życie? Wydatkuję energię na to co ważne, przełączyłem się na symbiozę w związku zamiast walki o dominację, realizuję takie cele, które dają mi szczęście, ale nie krzywdzą innych.
Takie życie zapewnia mi poczucie harmonii.