Komora hiperbaryczna Myślenice

Czerwone krwinki przemieszczają się po całym ciele, przenosząc niezbędne substancje odżywcze i gazy do wszystkich tkanek i narządów. Jednym z gazów, które niosą, jest tlen, którego ciało używa do utrzymania zdrowych tkanek i naprawy uszkodzonych. Twój lekarz może zalecić terapię tlenem hiperbarycznym (HBO) w wielu różnych schorzeniach. Mogą zalecić terapię HBO, jeśli masz ranę, która nie goi się w normalnym tempie. Na przykład obrażenia związane z cukrzycą i promieniowaniem mogą powodować, że rany goją się zbyt wolno. Terapia HBO pomaga dostarczyć wysoki poziom tlenu do tkanek, co sprzyja gojeniu.

Po wejściu do komory hiperbarycznej twoje ciało jest narażone na 100 procent tlenu i wyższy poziom ciśnienia powietrza niż normalnie, wyjaśnia John Hopkins Medicine . To stymuluje gojenie znacznie szybciej, ponieważ zapewnia znacznie wyższe stężenie tlenu w tkance, co nie jest możliwe w normalnych warunkach w twoim ciele. Twój lekarz może przepisać HBO w celu przyspieszenia gojenia się ran. Mogą przepisać je, aby pomóc ciału zwalczać infekcje. Mogą również używać go do dostarczania tlenu do tkanek, które zostały uszkodzone w wyniku narażenia na tlenek węgla. Na przykład lekarz może zalecić terapię HBO kilka razy w tygodniu przez kilka tygodni, jeśli masz oparzenia, rany zgorzelinowe lub obrażenia popromienne. Lekarz może również zalecić terapię HBO w przypadku choroby dekompresyjnej, która zwykle jest spowodowana jedną z następujących czynności:

  • nurkowanie
  • wdychanie tlenku węgla
  • udar mózgu
  • urazowe uszkodzenie mózgu

Terapię HBO można prowadzić w jednoosobowej komorze, w której leży się na stole lub ławce, która wsuwa się w przezroczystą plastikową rurkę. Komory wieloosobowe, w których kilka osób może usiąść lub położyć się w środku, są również dostępne w niektórych placówkach medycznych. Wewnątrz komory otrzymujesz 100 procent tlenu. Ciśnienie powietrza w komorze jest również wyższe niż zwykle. Wszystko, co musisz zrobić, to położyć się lub usiąść w komorze, wdychając tlen. Twoja sesja leczenia może trwać od jednej do dwóch godzin. Możesz potrzebować wielu sesji w zależności od twojego stanu.

Ryzyko terapii HBO jest niskie. Niesie jednak pewne ryzyko i potencjalne skutki uboczne. Na przykład poważne pożary i wybuchy są bardziej prawdopodobne w środowiskach wypełnionych 100% tlenem. Zostaniesz pouczony, aby nie wnosić do komory HBO niczego, co mogłoby łatwo zapalić się lub zapalić. Przykłady zawierają:

  • zapalniczki
  • urządzenia zasilane z baterii
  • produkty do pielęgnacji włosów
  • produkty ropopochodne

Jeśli masz pytanie, czy możesz wnieść coś do komory, zapytaj swojego lekarza lub specjalistę od komory hiperbarycznej. Podczas terapii HBO możesz odczuwać wzrost ciśnienia w uszach. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić cięższe działania niepożądane, takie jak drgawki spowodowane nadmiarem tlenu w ośrodkowym układzie nerwowym. Inne potencjalne działania niepożądane obejmują chwilową krótkowzroczność, urazy ucha, takie jak pęknięcie błony bębenkowej i urazy płuc, takie jak odma opłucnowa, która jest zapadnięciem płuc. Poinformuj swojego lekarza, jeśli poczujesz dyskomfort lub ból podczas terapii HBO, ponieważ może to być oznaką działania niepożądanego leczenia.