Problemy intymne dotyczą kobiet w każdym wieku. Nawet stosując się do ogólnych zasad higieny i nie mając obciążenia genetycznego, możemy mieć problemy z nawracającymi infekcjami dróg rodnych, które nie tylko uprzykrzają nam życie, ale również niekorzystnie wpływają na naszą sferę seksualną oraz powodują wiele zmartwień w okresie ciąży i połogu. Oprócz nawracających problemów ze zdrowiem układu rozrodczego, wiele kobiet skarży się na wyjątkowo ciężkie i bolesne miesiączki, które skutecznie utrudniają im zarówno naukę, jak i pracę czy zajmowanie się codziennymi obowiązkami. Świadome swojego ciała kobiety powinny zatem szczególną uwagę przykładać co codziennych nawyków higienicznych, ale też regularnej diagnostyki i reagowania na sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm.

Co może powodować większe narażenie na infekcje?

Wydzielina z pochwy jest czymś zupełnie normalnym i prawidłowym w ciągu cyklu miesiączkowego. Dopóki nasza flora bakteryjna ma odpowiedni odczyn, znajdujące się w tej wydzielinie mikroorganizmy nie będą miały na nas złego wpływu. Gdy z jakiegoś powodu dochodzi do zaburzenia w naszym organizmie, ilość pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego maleje, a namnażają się bakterie i wirusy. Może być to spowodowane wieloma różnorakimi czynnikami, poza nieodpowiednią higieną, również stresem, antykoncepcją, przyjmowaniem antybiotyków lub nieodpowiednią dietą. Infekcje miejsc intymnych mają z pewnością bardzo niekorzystny wpływ na nasze codzienne życie, gdyż powodują drażniące i męczące dolegliwości, jak pieczenie, swędzenie, upławy czy nawet ból. Jeśli często mamy problem z bolesnymi miesiączkami, możemy nie zwrócić uwagi na pierwsze symptomy infekcji, jest to jednak inny rodzaj dolegliwości i nie możemy ich bagatelizować, zrzucając winę na uroki naszego cyklu.

Jak zapobiegać?

Jeśli obserwujesz u siebie niecodzienne problemy, jak uporczywe pieczenie miejsc intymnych, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy i ból, odmienny od miesiączkowego – koniecznie sprawdź, czy nie masz do czynienia z infekcją. Jeśli chcesz zapobiegać nawracającym infekcjom, powinnaś stosować się do kilku uniwersalnych zasad, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się zdrowiem. Pierwszą sprawą jest oczywista higiena, ale nie przesadzaj z ilością kąpieli, by środkami do mycia nie naruszyć prawidłowego pH miejsc intymnych. Wybieraj bawełnianą i wygodną bieliznę, a do mycia używaj płynów o jak najkrótszym składzie. Jeśli wybierasz się na urlop, staraj się używać zawsze suchego ręcznika, nie nosić zbyt długo mokrego stroju kąpielowego i dokładnie myć się po powrocie z plaży lub basenu.

A jak wspierać nasz organizm w walce z infekcjami?

Często uporczywe i nawracające infekcje związane są z odbytymi zabiegami ginekologicznymi lub antybiotykami, które musimy zażywać. W takich sytuacjach również warto wspierać swój organizm w walce z drobnoustrojami oraz uzupełnić swoją codzienną rutynę o aplikację wygodnych globulek dopochwowych o sprawdzonym i szerokim składzie. Pomogą Ci one w przywróceniu odpowiedniego stanu flory bakteryjnej, skutecznie wspierając odbudowę uszkodzonego nabłonka i niwelując nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd czy pieczenie. Postaw dopochwowe globulki, które mają żelową konsystencję, ułatwiającą ich aplikowanie bez stresu, a zapomnisz o przykrych infekcjach intymnych.