W dzisiejszych czasach właściwie 90 procent kulturystów na całym świecie sięga po preparaty dopingujące. Dzieje się to z tego względu, iż sportowcy nie chcą czekać długiego czasu na efekty swojej pracy. Dlatego sięgają po takie produkty jak Sustanon. Sustanon to mieszanka 4 estrów testosteronu, nazywana czasem „droższym omnadrenem”. Preparat ten zaliczany jest do grupy sterydów anaboliczno-androgennych, dzięki czemu znajduje on wszechstronne zastosowanie. Sustanon to środek odznaczający się wieloma zaletami. Daje on lepszej jakości przyrosty aniżeli Omnadren, gdyż w mniejszym stopniu zatrzymuje wodę. Główną jego zaletą są rzadziej występujące skutki uboczne oraz mniejsze aromatyzowanie. Mięśnie nie są zbytnio zalewane wodą, a tkanką mięśniową. Sustanon potrafi utrzymać się w organizmie przez długi czas, a to ze względu na jego skład. Każda dawka sterydu ma w sobie 2 rodzaje testosteronu, które odznaczają się krótkim czasem działania. Preparat można łączyć z innymi sterydami, aby zwiększyć rezultaty. Sportowcy, którzy pragną zbudować masę mięśniową, często wybierają właśnie Sustanon, gdyż poprzez swoje działanie przyspiesza on syntezę białek. Przyjmując Sustanon możemy zwiększyć retencję azotu w naszym organizmie, dzięki czemu zachowamy efekt anaboliczny. Następną zaletą w jego przyjmowaniu jest to, iż pobudza on produkcję czerwonych krwinek, poprawiamy więc natlenienie krwi, co przydaje się w trakcie ciężkich i długich treningów. Korzystanie z Sustanonu gwarantuje dobre osiągi w budowaniu masy mięśniowej, środek zmniejsza ilość kortyzolu. Kortyzol jest to substancja odpowiadająca za zniszczenie tkanek mięśniowych i rozwój tkanki tłuszczowej. Sustanon zapewnia duże przyrosty masy mięśniowej, poprawę wytrzymałości i wzrost siły. Właśnie te czynniki przydają się w trakcie przygotowań do zawodów. Środek przyjmowany jest w postaci roztworu olejowego i stosowany domięśniowo.

Działanie Sustanonu:

  • doskonały przy budowaniu masy
  • spore przyrosty wagi oraz siły
  • silne działanie androgenne i anaboliczne
  • aromatyzuje dosyć silnie
  • daje lepszej jakości mięśnie aniżeli w przypadku stosowania Omnadrenu
  • silnie blokuje wytwarzania własnego testosteronu, niezbędne jest więc odblokowanie po cyklu

Dawkowanie Sustanonu

Na rynku dostępny jest jednakowo Sustanon z Egiptu, Indii oraz Rosji. Środek należy przyjmować od 1 do 3 ml w tygodniu 250 do 750 mg. W każdym 1 ml znajduje się 250 g 2 rodzajów testosteronu o krótkim działaniu, 1 o średnio długim działaniu oraz 1 o długim działaniu. W przypadku, gdy weźmiemy tylko 1 rodzaj testosteronu, potrzebnych będzie parę dni na rozejście się środka od miejsca wstrzyknięcia w cały organizm, do osiągnięcia końcowego efektu. W trakcie przyjmowania preparatu uzyskuje się 4 szczyty oraz dużo dłuższe oddziaływanie. Sustanon to steryd używany w cyklu na masę. Zazwyczaj przyjmuje się go od 250 mg do 500 mg na tydzień, czyli 1-2 strzały. Dla polepszenia efektów warto łączyć go z Winstrolem, metanabolem czy Deca.

Efekty działania Sustanonu

Sustanon różni się zdecydowanie od innych sterydów dostępnych na rynku, a główna różnica wynika z tego, iż ma on w sobie 4 estry. Dzięki temu znajduje on wszechstronne zastosowania i zapewnia długotrwałe efekty. To bardzo szybko działający steroid, dzięki niemu w szybkim czasie zbudujemy mięśnie. Osoby początkujące używają Sustanonu bez układania w stosy, mogą osiągnąć 20 funty, a do końca cyklu tygodniowego 12. Sustanon charakteryzuje się dużą ilością testosteronu, jego zażycia zwiększa tempo metabolizmu w naszym organizmie. Możemy dzięki temu szybciej spalić nadmiar tłuszczu w naszym ciele. Możemy osiągnąć doskonałe wyniki przyrostu masy, nawet jeśli zażywamy niewielkie dawki preparatu. Uzyskane efekty są trwałe, mięśnie stają się silne i otrzymujemy perfekcyjną masę. Dzięki tym właściwościom Sustanon jest cały czas bardzo ceniony przez kulturystów i sportowców. Korzystają z niego również miłośnicy siłowni. Produkt ten umożliwia otrzymanie doskonałej sylwetki, bez bardzo długich i intensywnych treningów. Wyniki, jakie uzyskamy podczas brania sterydu, możemy zwiększyć, korzystając z innych silnych środków. Przyjmowanie maksymalnej dopuszczonej dawki, wpłynie na polepszenie wyników. Jednakże nie należy zwiększać dawki samowolnie, warto skonsultować dobór dawek z lekarzem. Dzięki temu unikniemy niechcianych działań niepożądanych, jakie mogłyby się najpewniej pojawić. Należy pamiętać o równowadze, jaka powinna być przez cały okres przyjmowania preparatu utrzymywana, pomiędzy korzyściami a możliwymi skutkami negatywnymi.

Zalety stosowania Sustanonu

Sustanon jest bez wątpienia produktem efektywnym, dzięki zawartemu w nim testosteronu, który działa silnie anabolicznie i jest także bardzo androgenny. Hormon ten odpowiada za ułatwienie procesu retencji azotu, jaki zachodzi w mięśniach. Organizm wówczas może dysponować większą ilością tego pierwiastka, co wpływa na usprawnienie budowania masy mięśniowej. Testosteron pomaga mięśniom nie tylko w ich wzroście, co jest oczywiście ważnym celem sportowców, ale także przyspiesza spalanie niechcianego w naszym organizmie tłuszczu. Testosteron wydaje swego rodzaju komunikat, do komórek mięśniowych. Po jego odczytaniu komórki mięśniowe magazynują większą ilość protein. Dzięki czemu dochodzi do większego i szybszego wzrostu nowych włókien kurczliwych, czyli procesu, którego celem jest po prostu przyrost mięśni. Testosteron jest bardzo istotnym protektorem mięśni, chroni je przede wszystkim przed katabolizmem, do którego przyczyniają się kortykosteroidy. Testosteron, czyli główny i najważniejszy hormon męski jest anaboliczny, oraz bardzo silnie antykataboliczny. Przyczynia się do hypertrofi (rozrost włókien mięśniowych), ale także do zmiany liczby tych włókien, czyli hiperstrofi. Wszystkie składniki zawarte w preparacie Sustanon wpływają na zwiększenie poziomu produkcji EPO, jaka ma miejsce w nerkach. Dzięki czemu dochodzi do zwiększenia ilości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, co doprowadza do polepszenia się naszej wydolności tlenowej organizmu. Testosteron pomaga również w skurczu mięśni, przez wzrost liczby płytek neuro-motorycznych. Za pomocą tego hormonu zmienia się relacja pomiędzy układami mięśniowym oraz nerwowym, a synteza glikogenu staje się jak optymalna.

Efekty uboczne przyjmowania Sustanonu

Tak samo, jak w przypadku wszystkich innych leków, przyjmowanie Sustanonu wiąże się także z możliwym wystąpieniem działań niepożądanych. Jednakże należy wiedzieć, iż efekty uboczne można w bardzo prosty sposób w pełni kontrolować, o ile stosujemy środek zgodnie z wytycznymi napisanymi na ulotce lub zaleceniami lekarza. Pewne z tych efektów ubocznych mogą zmniejszać się lub całkowicie zanikać wraz z upływem czasu. Organizm musi bowiem przyzwyczaić się do wahań hormonalnych, kiedy to zrobi, nie będą dla nas zbyt uciążliwe skutki uboczne. Pewne z tych działań niepożądanych obejmują na przykład:

1. Wahania nastroju

Wahania nastroju występują przez fluktuacje hormonalne. Jest możliwa ich kontrola poprzez miareczkowanie dawki na samym początku cyklu. Należy także pamiętać, jak istotna jest właściwa dieta, wystarczająca ilość snu orz nawodnienie. Właśnie te czynniki skutecznie zmniejszają wahania nastroju.

2. Wzdęcia

Najczęściej występującym skutkiem ubocznym, wynikającym z przyjmowania Sustanonu są właśnie wzdęcia. Możemy nim zapobiec poprzez utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia. Należy także zmniejszyć czas pozostawania nieaktywnym w ciągu jednego dnia. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących między innymi w biurach, cały dzień przed komputerem bez żadnego ruchu. Wówczas warto podjąć dodatkowo jakąkolwiek aktywność fizyczną jak na przykład chodzenie. Wówczas układ limfatyczny będzie cały czas aktywny, a my pozbędziemy się nadmiaru wody.

3. Powikłania żołądkowo-jelitowe

Takie powikłania zazwyczaj dotyczą problemów żołądkowych (biegunka, nudności, wymioty). Przeważnie takie problemy same się rozwiązują.

4. Trądzik

Przyjmowaniu Sustanonu może wywołać trądzik, a skóra twarzy może stać się tłusta. Zapobiegniemy temu poprzez odpowiednie dbanie o naszą skórę. Warto także stosować specjalne preparaty dla skóry trądzikowej. Pomocne mogą również okazać się produkty przepisane przez lekarza na trądzik. Skutku uboczne możemy również kontrolować poprzez korzystanie z inhibitorów na przykład z Arimidexa. Dzięki czemu unikniemy konwersji testosteronu w estrogen. Wówczas zmniejszy się poziom retencji wody, zostanie również zniwelowane ryzyko pojawienia się ginekomastii. Kontrolowane są wahania nastroju.

Przeciwwskazania do przyjmowania Sustanonu:

  • rak sutka u mężczyzn
  • niewydolność serca
  • guzy wątroby
  • hiperkalciuria


Sustanon zyskał dużą popularność zwłaszcza wśród kulturystów i jest przez nich często i chętnie wybierany. To jeden z najpopularniejszych sterydów na rynku dla celów kulturystyki. Korzystają z niego także inni sportowcy, którzy chcą uzyskać doskonałą sylwetkę. Popularność tego środka wynika przede wszystkim z nieocenionych zalet Sustanonu. Jest on niezwykle wszechstronny i efektywny w swoim działaniu. Działanie produktu zostało ulepszone dzięki zastosowaniu czterech estrów: 
dekanianu, izokapronianu, fenylopropionianu i propionianu. Mają one różne okresy półtrwania, a ich zmieszanie wpłynęło na lepszą funkcjonalność preparatu. Niektóre z nich działania przez bardzo krótki czas, inne przez zdecydowanie dłuższy. Dzięki czemu uzyskamy wyniki w krótkim czasie, właściwie od razu po wstrzyknięciu środka, a substancja aktywna trwa o wiele dłużej w naszym organizmie. Nie trzeba więc parę razy na dzień wstrzykiwać kolejne dawki, jak bywa w przypadku innych sterydów. Preparat Sustanon jest więc świetnym rozwiązaniem dla sportowców o doskonałych i długich rezultatach. Bardzo istotne jest dostosowanie się do zaleceń dotyczących sposobu dawkowania przez lekarza. Produkt nie pływa w taki sam sposób na każdego człowieka. Dawka dobrana przez lekarza musi być dopasowana pod indywidualnego pacjenta i uzależniona od jego zdrowia. Dużą zaletą stosowania Sustanonu jest to, iż w bardzo łatwy sposób można kontrolować i niwelować występujące skutki uboczne. Produkt ten jest bardzo wygodnie używany przez kulturystów z całego świata, a to wszystko dzięki jego ogólnej dostępności na rynku. Sustanon zakupić można w wielu miejscach, jednakowo w zatwierdzonych firmach farmaceutycznych, podziemnych źródłach, czy przez internet. Kupując produkt przez internet, należy jednak upewnić się, iż oferowany preparat jest oryginalny. Zakupy przez internet są dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na szybkiej transakcji bez wychodzenia z domu. Często sprzedawcy oferują Sustanon w atrakcyjnych cenach i kuszą rabatami oraz promocjami. Warto jednak wcześniej sprawdzić wiarygodność strony internetowej, z jakiej chcemy kupić produkt. Sustanom to produkt bez wątpienia pomocny w dzisiejszej kulturystyce, gdyż ma wiele korzystnych cech. To idealny sposób na zbudowanie mięśni przy niewielkich skutkach ubocznych. To produkt, którego na pewno warto wypróbować i samemu ocenić jego zalety.