Olej lniany nie bez przyczyny jest jednym z najpopularniejszych olejów roślinnych. Ze względu na doskonały skład i cenne właściwości od lat stosowany jest on zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Co więcej, konsumenci kochają go nie tylko za działanie, ale i oryginalny smak. Dlaczego warto stosować olej lniany i komu poleca się go szczególnie? Poznaj siedem powodów, dla których nie może zabraknąć go w Twojej spiżarni!

Jakie cenne substancje znajdziesz w oleju lnianym? Ten naturalny specyfik zawiera około 45% tłuszczu, w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolenowy omega-3 i kwas linolowy omega-6. Ponadto olej tłoczony z nasion lnu to także doskonałe źródło witaminy E, fitosteroli i glicerydów kwasów nasyconych.

 

Dlaczego warto stosować olej lniany?

Olej lniany to skarbnica cennych właściwości. Ten wyjątkowy tłuszcz wykazuje się następującym działaniem:

1. Wspomaga pracę układu pokarmowego

 

Olej lniany otula i chroni ścianki jelit, dzięki czemu niweluje uporczywe objawy takie jak zaparcia, wzdęcia czy biegunki. Co więcej, zawarte w nim substancje korzystnie wpływają na błonę śluzową przewodu pokarmowego i dodatkowo zabezpieczają go przed bakteriami, grzybami oraz wirusami.

2. Dba o zdrowie serca i układu krwionośnego

 

Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych olej lniany pomaga w usuwaniu nadmiaru złego cholesterolu i redukuje ryzyko nadciśnienia. Oznacza to, że jego regularne spożywanie chroni przed miażdżycą, chorobą wieńcową i zawałem.

3. Przyspiesza regenerację po wysiłku

 

Olej lniany ceniony jest także przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Zawarte w nim kwasy omega i antyoksydanty wspomagają regenerację organizmu i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.

4. Wspiera profilaktykę i terapię nowotworów

 

Badania prowadzone na pacjentach onkologicznych wykazują, że kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym mogą redukować przewlekły stan zapalny, przyspieszać obumieranie komórek nowotworowych i spowalniać rozwój choroby.

5. Dba o dobry nastrój

 

W oleju lnianym zawarty jest kwas alfa-linolenowy. W organizmie przekształcany jest on w kwas DHA, który odpowiada między innymi za dobry nastrój i równowagę emocjonalną. Niedobór tego składnika wymieniany jest jako jedna z przyczyn huśtawek nastrojów oraz depresji.

6. Korzystnie wpływa na równowagę hormonalną i walkę z PCOS

 

Badania przeprowadzone u kobiet, które borykają się z Zespołem Policystycznych Jajników, wykazały, że regularne spożywanie oleju lnianego wspomaga zachowanie równowagi hormonalnej i poprawia wskaźniki insulinooporności.

7. Sprzyja urodzie

 

Olej lniany to także doskonały kosmetyk. Znakomicie nawilża skórę, wspomaga leczenie zmian trądzikowych, zapobiega podrażnieniom, a także redukuje oznaki starzenia, obrzęki oraz przebarwienia. Co więcej, niweluje widoczność cellulitu i rewelacyjnie regeneruje włosy.

 

Jak widzisz, olej lniany to prawdziwe bogactwo cennych właściwości. Warto jednak zaznaczyć, że olej olejowi nierówny. Jak rozpoznać produkt najwyższej jakości? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup naturalnego oleju, zwanego również Budwigowym. Tego typu tłuszcz tłoczony jest na zimno i charakteryzuje się butelką z ciemnego szkła. Znajdziesz go między innymi w sklepie Naturalny Olej, należącym do rodzinnej firmy Mirama.