Trwanie znacznie twardego bólu menstruacyjnego, ból używany w trakcie stosunku fizycznego jak zarówno dolegliwości z odwiedzeniem w chcę potrafią być znakami endometriozy.
endometrioza

Które są objawy endometriozy?

Do znanych objawów należą:

silny ból menstruacyjny wyzwalający w trakcie, przed lub/i po wyjściu krwawienia;
bycie bardzo dużych krwawień miesięcznych;
ból miesiączkowy zlokalizowany być pewnie w sytuacje brzucha, a zarówno w sytuacje pleców w strefy
lędźwiowo-krzyżowej;
ból może istnieć w trakcie stosunku płciowego (dyspareunia);
znacznie powszechnie staje nasilony PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego);
częste zaburzenia długości życia cyklu;
życie krwawień między menstruacjami;
ból w trakcie oddawania moczu/stolca;
natura w moczu;
niemożność dojścia w ciążę.

Uczy się, że choroba dotyka 7-15% pań w wieku rozrodczym oraz nieleczona może utrzymywać do niepłodności. Nie trwa w czasie postmenopauzalnym ani przedpokwitaniowym.

Czym jest endometrium?

Mianem endometrium szacuje się błonę śluzową wyściełającą macicę od wewnątrz. Istnieje zatem tkanka ulegająca zgrubieniu w reakcji na stymulację hormonalną w trakcie cyklu menstruacyjnego. Skoro nie dotrze do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej poddaje ona złuszczeniu i pojawia się krwawienie miesięczne.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza, zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, określa się rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamę macicy. Wokół organów wewnętrznych miednicy (macicy, jajników i jajowodów) powstają zrosty i torbiele endometrialne. Najczęściej rozrost endometrium istnieje w obrębie otrzewnej wyścielającej jamę miednicy. W trakcie cyklu menstruacyjnego krew przetacza się poza macicę do otrzewnej, co jeździ do wytworzenia tam tkanki bliznowatej. Ta nieelastyczna tkanka pozwala zmniejszenie ruchomości narządów wydobywających się w jej dostępnym tłu dodatkowo może skutkować m.in. niedrożność jajowodów i zapobiec tym jednym popadnięcie w ciążę.

Zrosty mogą liczyć zarówno graniczące z macicą narządy: pęcherz i odbytnicę. Objawami rzadziej występującymi, tylko prawdopodobnymi będzie w bieżącym przykładzie ból w trakcie oddawania moczu lub krwiomocz lub ucisk w trakcie defekacji.

Które są przyczyny powstawania endometriozy?

Endometrioza jest wadą postępującą. Do win jej sugerowania należą:

regurgitacja – „wsteczna menstruacja” – komórki endometrium poprzez jajowód odwołują się do jamy otrzewnej (istnieje hipoteza, że krwawienie wsteczne występuje u każdych kobiet, natomiast z obcych okazji nie u wszystkich rozwinie się https://bodymove.pl/endometrioza/);
implantacja – przeniesienie komórek endometrium jest w trakcie zabiegu chirurgicznego lub cięcia cesarskiego;
metaplazja komórek otrzewnej – komórki jamy otrzewnej ulegają modyfikacji w jednostki endometrialne;
rozsiew – w krótkich przypadkach komórki endometrium mogą za pośrednictwem naczyń krwionośnych lub limfatycznych przyjść do bardzo położonych narządów (mózg, płuca, gałki oczne);
dysfunkcje układu immunologicznego.
Brak pewności hormonalnej i nadmiar estrogenów że rozwijać do wzroście endometriozy. Kobiety których siostry lub mamy dotknięte są tym schorzeniem przeważnie są narażone na jego postawienie.

Jak zdiagnozować endometriozę?

Niekiedy endometrioza może funkcjonować bezobjawowo również przeżyć wykryta przypadkowo przy operacji laparoskopowej w obwodzie jamy brzusznej. Do rzadkich objawów należą i plamienia lub krwawienia acykliczne, krwotoki miesięczne, krwiomocz, plamienia otwarte lub krwawienia z wzoru pokarmowego. Do załatwienia diagnozy należy wykonać badanie laparoskopowe z biopsją lub nieinwazyjne badanie obrazowe (USG,MRI).
Niczym się leczy endometriozę?
Leczenie endometriozy obejmuje operacyjne usunięcie stojących już zrostów i torbieli endometrialnych laserem bądź diatermią. Rzuca się ponadto suplementację hormonalną trzymającą na projektu zmniejszenie krwawienia z środowisk endometrium i ograniczenie dolegliwości bólowych połączonych z etapem menstruacyjnym.

Zwiększenie ruchomości narządów bezpośrednio można wziąć stosując manualne techniki osteopatyczne właściwie na macicę, jajniki i pęcherz moczowy. Technologii te trzymają przeznaczenie na dowolnym etapie rozwoju endometriozy natomiast mogą w ważnym stopniu zwiększyć wartość bycia pacjentki ujętej tymże faktem jak również zwiększyć jej szanse na nastąpienie w ciążę.

Leczenie osteopatyczne jest silne, bezbolesne i nieobarczone ryzykiem powikłań. Terapia przeważnie istnieje przystosowana do indywidualnych spraw pacjentki a wynosi wartość przydaną w kompleksowym modelu leczenia endometriozy.
Techniki osteopatyczne nie tylko zwiększają ruchomość macicy i narządów zamontowanych w jej sąsiedztwie. Poprzez pracę pośrednio na programie nerwowym nasila się też ich ukrwienie i drenaż płynów co zresztą wspomaga powrót do równowagi hormonalnej, zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji kiedy również wyróżnia zajrzeniu w ciążę. Kreacja na podłożu miednicy zwiększa elastyczność tkanek podpierających macicę zaś obecnym jednym też pomaga jej sprężystość i doskonalsze ukrwienie. Dodatkowo używając metody osteopatyczne na kość krzyżową i kości miednicy można łatwo wpływać na wyciągnięcie tkanek rozwiązanych w misce także w ten szkoła przychodzić na naprawę funkcji narządów oglądających się w niej.
Wszelkie leczenie osteopatyczne poprzedza szczegółowe badanie pacjentki nie ale pod kątem ginekologicznym. Uprawia się szczegółowy wywiad chorobowy, tak żeby określić przyczynę trosce i zaplanować dobry oraz jeden plan leczenia. Mierzy się te budowę mięsa i natężenie tkanek problematycznej okolicy. Niekiedy występują wskazania do rozszerzenia działania więcej na inne rozmowy a stron ciała. Ekonomiczne w działaniu problemów natury ginekologicznej bywają techniki kranio-sakralne, które poza działaniem miejscowym wykazują działanie ogólnoustrojowe zmniejszające pobudliwość układu współczulnego, który jest dokładny za reakcje stresowe a u wielu pacjentów wymaga znormalizowania.

Pod koniec każdej wizyty terapeuta omawia z chorym plan dalszego leczenia. Niekiedy określona jest delikatna zmiana diety lub włączenie suplementacji, tak aby rezultaty były dobre i konsekwentne. Część pacjentów odniesie korzyść wykonując dane zadania lub włączając pewne aktywności fizyczne do prostego celu dnia. Każdy pacjent jest własny a program przyjmowania będzie się u każdego różnił. Nie cierpi jednej drogi na żadne schorzenie natomiast w sukcesu endometriozy do punktu chodzi tym intensywnie podejść od wielu cech oraz holistycznie.