Przebieg porodu – Ginekolog Warszawa

W zajściu w ciążę często przeszkadza strach przed porodem. Kobiety, bojąc się bólu, odkładają macierzyństwo na później. Wolą zażywać środki antykoncepcyjne, choć niewiele ma to wspólnego z planowaniem rodziny. W rzeczywistości ważniejsza dla nich jest swoboda i kariera. Jednak te panie, które chcą zajść w ciążę, muszą być świadome tego, że ich obowiązkiem są regularne wizyty u lekarza, zdrowe odżywianie się i życie w jak najmniejszym stresie. Ich zadaniem jest także wybranie szpitala, w którym ma być w przyszłości odebrany poród.

Mówiąc w przenośni, jak mawiają niektóre kobiety, poród jest to wyciskanie melona przez dziurkę wielkości cytryny. Nie jest to jednak zbyt naukowe podejście do sprawy. Wbrew pozorom, poród to nie taka prosta sprawa. Składa się aż z czterech etapów. Pierwszy okres to niepełne rozwarcie ujścia szyjki macicy. Drugi etap trwa od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka. W tym czasie trwają skurcze parte – macicy oraz mięśni brzucha. Trwa on zazwyczaj do dwóch godzin, choć mawia się, że niektóre kobiety rodzą nawet kilkanaście godzin.

Poród tak naprawdę trwa jeszcze po przyjściu dziecka na świat. Trzeci okres to okres łożyskowy, który trwa aż do wydalenia łożyska oraz błon płodowych. Powinny być one zbadane przez lekarza w celu wykluczenia niekompletnego popłodu będącego powodem niebezpiecznych powikłań. Ostatni etap to już okres poporodowy, która trwa dwie godziny od momentu właściwego porodu. Polega on po prostu na obserwacji matki, co jak widać jest niezwykle istotne także podczas ciąży.