Grzybica, jej przyczyny i metody leczenia

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na grzybicę. To bardzo popularna, wręcz powszechna przypadłość. Może mieć kilka źródeł, w tym uwarunkowania genetyczne. Leczenie grzybicy nie należy do prostych. W wielu przypadkach zależy od stopnia zaawansowania. Wśród najczęstszych grzybic należy wymienić łupież, grzybicę stóp, paznokci, jamy ustnej. Znakomitą pożywką dla grzybów są produkty mączne oraz cukry. Dlatego osoby walczące z tą przypadłością powinny dbać o dietę.

Przyczyny grzybicy – co sprzyja jej rozwojowi

Grzybicą można się zarazić w wielu miejscach. Lekarze wymieniają basen jako jedno z miejsc, w którym łatwo się zarazić. W szczególności należy uważać na kąpiele w jacuzzi. To właśnie w gorącej wodzie, w bąbelkach, gdzie przebywa kilka osób, grzybica z łatwością się rozprzestrzenia. Zachowanie właściwej higieny, dokładna kąpiel po basenie, mogą pomóc i ochronić przed grzybicą. Grzybicy sprzyja osłabienie organizmu, przeziębienie, leczenie antybiotykami, ciąża, cukrzyca i wiele innych chorób. Brak odpowiedniej higieny jest bezpośrednim czynnikiem, sprzyjającym zakażeniu grzybami. Jednak predyspozycje genetyczne i dieta, też mają duże znaczenie. Osoby spożywające dużo cukrów, w tym napoi kolorowych, gazowanych, są bardziej zagrożone niż np. wegetarianie. To właśnie dieta bogata w warzywa chroni przed grzybicą.

Grzybica i cukier jako para nieidealna

Osoby, które chcą pozbyć się grzybicy, powinny zmienić swoją dietę. Cukry są głównym pokarmem grzybów, które pojawiają się w naszym organizmie. Zmiana nawyków żywieniowych jest konieczna i równie ważna, jak przyjmowanie leków przeciwgrzybicznych. Z cukrów powinni zrezygnować diabetycy i osoby, które w rodzinie miały przypadki cukrzycy. Skłonności do cukrzycy są dziedziczne, podobnie jak do grzybicy. Jeśli przyjmujemy leki przeciwgrzybiczne i prebiotyki, powinniśmy także zrezygnować z cukrów i sztucznych substancji słodzących.

Leki na grzybicę – skuteczne czy nie?

Grzybica to nie grypa, która mija po kilku dniach. Leczenie grzybicy może trwać miesiącami a nawet latami. Przykładem jest popularny łupież, czyli rodzaj grzybicy skóry głowy. Istnieje wiele leczniczych szamponów przeciwłupieżowych, które należy systematycznie stosować by pozbyć się problemu. Systematyczne stosowanie leków jest podstawą w leczeniu grzybicy. istnieją zarówno leki sprzedawane bez recepty, kremy, jak i specjalistyczne lekarstwa na receptę. Dobór leczenia zależy od cech indywidualnych pacjenta. 

Chcąc wyleczyć grzybicę, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Na rynku jest wiele substancji kremów i leków, które wspomagają proces leczenia. Jeśli zależy nam na skuteczności, lepiej poradzić się specjalisty.

Artykuł powstał we współpracy z portalem etwojfarmaceuta.pl