Zauważyć można, że coraz częściej mówi się o profilaktycznych wizytach u ginekologa. Czy faktycznie kobiety powinny się częściej badać? A może to tylko tani chwyt, by zachęcić do korzystania z usług specjalistów w celach zarobkowych? Sprawdzamy!

Badania ginekologiczne – czym są?

Aby lepiej zrozumieć sens profilaktycznych badań ginekologicznych, warto zacząć od tego, czym one właściwie są. Po co robi się badania ginekologiczne? Najprościej mówiąc, ginekolog warszawa żoliborz jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń żeńskich narządów rozrodczych i to niezależnie od wieku. Pacjentkami ginekologa są jednakowo noworodki płci żeńskiej, dzieci, nastolatki, dorosłe kobiety, jak i panie w podeszłym wieku. To właśnie ginekolog jest w stanie sprawdzić, czy wszystkie narządy rozwijają się prawidłowo, czy nie występują jakieś zaburzenia, nieprawidłowości, czy schorzenia.

Profilaktyczne badania ginekologiczne – warto czy nie?

Wczesne rozpoznanie choroby daje największe szanse na wyleczenie i zachowanie dobrego zdrowia. Większość pań zgłasza się do ginekologa dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać niepokojące symptomy, np.zaburzenia w miesiączkowaniu, upławy, czy powracający ból brzucha w dolnej jego części. Jednak takie symptomy już mogą oznaczać, że coś się dzieje złego i będzie nas czekać długie leczenie. Oczywiście można tego uniknąć, a jedyne co trzeba zrobić, to postawić na profilaktyczne badania. Wystarczy jedna bądź dwie kontrolne wizyty w ciągu roku, by już zadbać o swoje zdrowie. Dlatego, gdy pada pytanie, czy warto chodzić na profilaktyczne badania, odpowiedź może być tylko jedna – tak, gdyż to najlepszy sposób na to, by zachować dobre zdrowie i cieszyć się z uroków życia. Wczesne rozpoznanie schorzenia sprawia, że leczenie zawsze przebiega sprawnie i szybko się kończy. Dlatego wszystkie panie, które unikają ginekologów jak ognia, powinny zastanowić się, co im wyjdzie na korzyść. Ginekolog chętnie służy swoim wsparciem, doświadczeniem oraz umiejętnościami.