Słysząc określenie łupież widzimy przede wszystkim nieestetyczne opadające ze skóry głowy białe płatki. Pamiętać należy jednak że łupież może mieć różne postaci. Jedną z nich jest forma pstra, która powstaje w wyniku zainfekowania skóry gładkiej grzybem drożdżopodobnym.
U kogo najczęściej pojawia się łupież pstry?
Schorzenie o nazwie łupież pstry występuje najczęściej u młodych dorosłych, którzy zakończyli już okres dojrzewania płciowego. Nie wyklucza to jednak zarażenia się chorobą przez osoby z innych grup wiekowych – rzadko diagnozuje się schorzenie u dzieci oraz u starszych dorosłych.
Gdzie lokalizują się zmiany skórne?
Łupież pstry to choroba dotykająca skóry. Jej najczęstsze lokalizacje to klatka piersiowa, szyja, tułów oraz owłosiona skóra głowy.
Czy łupież pstry jest podobny do zwykłego łupieżu, który zna każdy z nas?
Absolutnie nie. Łupież pstry wygląda zupełnie inaczej. Na skórze pojawiają się plamy. Najczęściej również lokalizacja zmian jest inna. Różnicą jest również fakt, że łupież pospolity możemy zwykle bardzo szybko usunąć korzystając z dostępnych w każdej drogerii szamponów, natomiast walka z odmianą pstrą może pochłonąć znacznie dłuższy okres czasu i wymagać pomocy specjalisty dermatologa. Pojawiające się na skórze zmiany są mało estetyczne i mogą wywoływać kompleksy, pomimo iż zwykle można skutecznie zakryć je ubraniem.
Co robić gdy zauważymy na skórze niepokojące zmiany i podejrzewamy wystąpienie łupieżu pstrego?
Gdy na naszej skórze pojawiają się jakiekolwiek niepokojące zmiany, jako laicy wspierani wiedzą i zdjęciami z sieci nie jesteśmy w stanie samodzielnie postawić w pełni trafnej diagnozy i wdrożyć odpowiedniego leczenia. Dlatego najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza specjalisty dermatologa.