Odleżyny to zmiany pojawiające się najczęściej u pacjentów, którzy są długotrwale unieruchomieni. Do ich powstawania przyczynia się wiele czynników, a jednym z nich jest zaburzenie ukrwienia, spowodowane długotrwałym uciskiem na określone partie ciała. Na czym polega leczenie odleżyn w warunkach domowych? W jaki sposób można im zapobiegać? Odpowiedzi na te i inne pytania umieściliśmy w naszym poniższym artykule.

 

Czym są odleżyny?

 

Odleżyna to inaczej ograniczona martwica tkanek, która powstaje w wyniku powtarzającego się ucisku wywieranym na ciało chorego. Zmiany mogą pojawiać się na naskórku, całej grubości skóry, tkankach podskórnyc, mogą obejmować nawet mięśni i kości. W otoczeniu odleżyny pojawia się zazwyczaj stan zapalny, nierzadko też występuje wydzielina ropna.

Problem odleżyn dotyka najczęściej osób chorych, które mają trudności z przemieszczaniem się. Na skutek długiego przebywania w pozycji leżącej, u osoby chorej dochodzi do zaburzeń w krążeniu krwi. Kolejnym etapem jest obumarcie komórek, martwica tkanek oraz powstanie owrzodzeń. Nie ulega wątpliwości, że powstałe zmiany są niezwykle bolesne i niekomfortowe dla osoby chorej. Jak wyleczyć odleżyny i jak skutecznie im zapobiegać? Odpowiedź znajduje się tuż poniżej.

 

Jak leczyć odleżyny?

 

Odleżyny to przypadłość, która jest dla chorej osoby dodatkową komplikacją oraz źródłem cierpienia. W najostrzejszym stadium mogą nawet prowadzić do śmierci. Z tego też powodu bardzo ważne jest wczesne ich wykrycie i podjęcie działań na wczesnym etapie ich wystąpienia.

Leczenie odleżyn powinno obejmować:

– klasyfikację zmian,

– ocenę i monitorowanie procesu gojenia ran,

– zastosowanie właściwej diety, której celem będzie uzupełnienie niedoborów pokarmowych,

– ocenia stopnia bólu, zastosowanie metod jego eliminacji,

– wybór odpowiednich opatrunków,

– zapewnienie osobie chorej jak najbardziej komfortowych warunków leczenia.

Leczenie odleżyn w domu  i w warunkach szpitalnych, może być długotrwałym procesem. Z tego też powodu duże znaczenie mają działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia odleżyn. Zabiegi te powinny być kontynuowane nawet w sytuacji pojawienia się ran.

 

Jak zapobiegać odleżynom?

 

Jak już wiesz, niezwykle ważna jest szeroko pojęta profilaktyka, czyli działania zapobiegające odleżynom. Jednym z ważnych punktów jest zapewnienie choremu jak najlepszych warunków. Mowa tu nie tylko wygodnym łóżku, lecz przede wszystkim o materacu, który będzie wykazywał działanie przeciwodleżynowe. Co to tak właściwie oznacza? Materace przeciwodleżynowe to produkty, które charakteryzują się swoją specyficzną budową. Oparta jest ona na komorach, które napełniana są nieprzemiennie, przez co zapewniają osobie leżącej częstą zmianę punktów podparcia. W ten sposób materac zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz pomaga utrzymać prawidłowe mikrokrążenie krwi.

Gdzie można zaopatrzyć się w ten rodzaj materaca? Jednym z miejsc jest sklep internetowy Chłonne24 – w jego kategorii https://chlonne24.pl/materace-przeciwodlezynowe dostępnych jest kilka modeli o różnej specyfikacji. Można wybierać pomiędzy materacami bąbelkowymi oraz rurowymi. Oba te rodzaje wyposażone są w pompę zmiennociśnieniową, która odpowiada za szczególne właściwości tego produktu. Wszystkie materace, znajdujące się w ofercie sklepu dostępne są również w refundacji NFZ. Warto zatem zapoznać się z ofertą i dokonać wyboru najlepszego materaca, który wspomoże proces leczenia odleżyn w domu, a także zapobiegnie ich dalszemu rozwojowi.